نگاهی به اینتروهای کمپانی‌های بزرگ سینمایی

برای خیلی از ما، دیدن لوگو موشن سینمایی قبل از فیلم‌ های مورد علاقه، تقریبا به اندازه خود فیلم ، جذاب و با اهمیت است. برای مثال اینتروی کمپانی قرن بیستم فاکس که قبل از فیلم جنگ ستارگان دیده می‌شود، اثر خود را برای همیشه در ذهن طرفداران این مجموعه حک کرده است. در این مطلب قصد داریم نگاهی به تاریخچه و چگونگی تولید اینترو های معروف کمپانی‌های سینمایی بیندازیم.

لوگو موشن سینمایی استودیو قرن بیستم فاکس ( 20th Century Fox )

لوگوی زیبای این کمپانی در اواسط دهه 1930 میلادی توسط شخصی به نام “امیل کوزا” با همکاری “آلفرد نیومن” طراحی شد. این لوگو که با تکنیک “مت پینتینگ” طراحی شده بود، تا سال 1994 به عنوان لوگوی اصلی کمپانی استفاده شد. پس از لوگوی جدید با استفاده از کامپیوتر طراحی و جایگزین شد. از سال 1994 تا کنون، لوگوی استودیو قرن بیستم دچار تغییراتی جرئی شده، اما اصالت خود را حفظ کرده است.

در سال 1977 به اصرار جرج لوکاس، لوگو موشن این کمپانی، چهره جدیدی به خود گرفت. جرج لوکاس ورژن سینماسکوپ اینترو را که چند ثانیه طولانی تر بود، در فیلم جنگ ستارگان استفاده کرد. در این ورژن، لوگوی “لوکاس فیلم” هم حضور دارد. بعد از انتقال جنگ ستارگان به کمپانی والت دیزنی ، اینتروی شرکت قرن بیستم برای همیشه از این مجموعه برداشته شد.

لوگو موشن قرن بیستم فاکس از سال 1914 تا کنون

 

لوگو موشن کمپانی یونیورسال پیکچرز ( Universal Pictures )

یکی دیگر از لوگوموشن های شناخته شده در دنیای سینما، اینتروی Universal Pictures است. این لوگو انیمیشن در دهه 1930، در ابتدای تمامی فیلم های هیولایی آن زمان حضور داشت. بعدها در دهه 90 میلادی، فیلم ساز معروف، جری گلدسمیت، طرح جدیدی از لوگو موشن این کمپانی را ارائه داد. این طرح توسط کامپیوتر ساخته شد (CGI) . جالب است که بدانید تمامی لوگوموشن های قبلی این مجموعه، توسط مدل های واقعی ساخته شده بود. این اینترو در سال 2012 دوباره توسط کمپانی “وتا استودیو” بازسازی شد.

لوگو موشن سینمایی یونیورسال پیکچرز در طول تاریخ

 

اینتروی والت دیزنی ( Walt Disney )

کمپانی والت دیزنی ، تا قبل از سال 1985 و فیلم Black Cauldron ، هیچوقت از انیمیشن لوگو در فیلم‌های خود استفاده نکرد.از سال 1985 تا 1994 از لوگو موشن دوبعدی استفاده می‌کرد که در هر فیلم، متفاوت بود. تا اینکه در سال 1994، پیکسار همه چیز را عوض کرد و با انیمیشن داستان اسباب بازی ، جانی تاز به لوگوی والت دیزنی بخشید.

امروز، لوگو موشن والت دیزنی که بسیار نمادین و زیبا می‌باشد، با عنوان “لوگو مدرن” شناخته می‌شود. این آرم استیشن ، ابتدا در فیلم دزدان دریایی کاراییب در سال 2006 استفاده شد. اینکه چه کسی سازنده این لوگو انیمیشن می‌باشد، مورد بحث است. بعضی ادعا دارند که پیکسار سازنده آن است. برخی نیز کمپانی “نور و جادوی صنعتی” را به عنوان سازنده لوگو موشن سینمایی جدید والت دیزنی می‌شناسند.

لوگوموشن والت دیزنی در طول تاریخ
 

لوگو موشن سینمایی برادران وارنر ( Warner Bros )

با توجه به اینکه تنوع لوگو موشن ها در فیلم های این کمپانی خیلی زیاد است، به سختی می‌توان یکی را به عنوان لوگو موشن اصلی انتخاب کرد. لوگوی سپر مانند برادران وارنر ، در دهه 1920 ساخته شد. این لوگو در طول تاریخ دچار تغییر زیادی نشد. به غیر از یک مورد، آن هم در فیلم کرم‌ها در دهه 1970. در سال 1998، این کمپانی با همکاری استودیوی Intralink Film ، لوگو موشن جدید خود را تولید کرد.

در این اینترو، نمایی از سقف استودیوهای Warner Bros به رنگ طلایی دیده می‌شود ، که در مجموع، این نما در دل لوگوی سپر مانند این کمپانی، خود را نشان میدهد. حدس میزنم که در حال تصور آن می‌باشید. بله درست است. همان اینتروی معروف. اینتروی سه‌گانه بتمن ، ماتریکس ، هری پاتر و… . در سال 2011 ، استودیو “وتا” ، مدل جدیدی از لوگو موشن برادران وارنر را ارائه داد که در نهایت تبدیل به لوگوی استودیوی New Line Cinema می‌شد.

لوگو موشن Warner Bros در طول تاریخ
 

آرم استیشن پارامونت پیکچرز ( Paramount Pictures )

بر اساس افسانه‌ها، بنیان گذار استودیو پارامونت ، طرحی از یک کوه را روی یک تکه کاغذ کشید و این طرح تبدیل به لوگوی پارامونت شد. این کوه از سال 1914 تا کنون به شکل های مختلف در لوگوی این شرکت استفاده شده. و به عنوان قدیمی ترین لوگو در بین کمپانی های فیلم سازی شناخته شده است. لوگو پارامونت در سال 1951 توسط جان دولما بازسازی شد و شکلی مدرن به خود گرفت. شکل لوگوی فعلی این شرکت در سال 1986 توسط هنرمندی به نام “داریو کمپنایل” طراحی شد. در نهایت در سال 2011 در شرکت Devastudios, Inc ، فردی به نام “مایکل جیاچینو” لوگو موشن فعلی پارامونت را طراحی کرد.

اینتروی Paramount Pictures در طول تاریخ
 

اینتروی کلمبیا پیکچرز ( Columbia Pictures )

این استودیو در سال 1924 تاسیس و تبدیل به یکی از شش کمپانی بزرگ فیلم سازی در هالیوود شد. در سال 1986 ، سونی این استودیو را از کوکا کولا خریداری کرد. یک زن و مشعل دستش ، سالیان سال، اجزای اصلی لوگوی این استودیو بوده‌اند. لوگوی فعلی این مجموعه در سال 1992 به صورت دیجیتال توسط “مایکل دس” طراحی شد. مدل زن دراین لوگو، هنرمند گرافیستی است به نام “جنی جوزف”. در نهایت این لوگو توسط ” Synthespian Studios” با همکاری “جف کلیسر” و “دایانا والکزک” متحرک و تبدیل به لوگو موشن سینمایی کمپانی کلمبیا پیکچرز شد.

اینتروی کلمبیا پیکچرز در طول تاریخ
 

لوگو انیمیشن کمپانی سه ستاره ( Tri-Star )

در قرارداد بین سونی و کوکا کولا ، حق مالکیت کمپانی Tri-Star یا همان سه ستاره نیز به سونی واگذار شد. شرکت “اینترا لینک” کار طراحی لوگو و لوگو موشن این استودیو را انجام داد. اسب موجود در لوگو، یک اسب واقعی است که به وسیله بال‌های کامپیوتری، تبدیل به اسب بالدار (پگاسوس) شده است. ابرهای بکگراند هم تقریبا همان ابرهای بکگراند کلمبیا پیکچرز است.

 

لوگو موشن سینمایی دریم ورکس ( Dream Works )

در سال 1994 ، کارگردان بزرگ،” استیون اسپیلبرگ ” به همراه دو تن از بزرگان رسانه یعنی ” جافری کتزنبرگ ” و دیوید گفن ” استودیوی بزرگ Dream Works را تاسیس کردند. لوگوی این کمپانی تبدیل به یکی از دوست داشتنی ترین لوگوها در بین کمپانی های فیلم سازی شد. ایده اولیه هلال ماه و پسری در حال ماهیگیری، اولین بار به ذهن اسپیلبرگ رسید. لوگوی اولیه توسط استودیوی ” Industrial Light and Magic” طراحی شد. لوگو و لوگو موشن امرورزی این کمپانی را، شرکت ILM طراحی کرده است. موسیقی فوق العاده زیبا و خاطره انگیز این لوگو موشن، توسط همکار قدیمی اسپیلبرگ یعنی ” جان ویلیامز” ساخته شده است.

لوگوموشن دریم ورکس در طول تاریخ
  کار ما در مولوگو ، ساخت لوگو موشن است. شما می‌توانید با سفارش لوگو موشن اختصاص و یا عمومی، به برند خود حرکت ببخشید.
مطالب مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *